Diagram SmartArt w dokumencie Word

Gdy tworzysz dłuższy dokument, taki jak praca magisterska lub praca licencjacka, warto dodać do niego dodatkowe elementy zwiększające atrakcyjność finalnego dokumentu. Jednym z ciekawszych elementów, które łatwo można dodać podczas edycji tekstu w Microsoft Word, są diagramy SmartArt. Diagram SmartArt to łatwa w edycji grafika, która w atrakcyjny sposób prezentuje treść merytoryczną.

Poniżej znajduje się przykładowy diagram SmartArt (z kategorii macierz). Diagram ilustruję poszczególne elementy analizy SWOT. Czym jest SWOT możesz przeczytać między innymi w Encyklopedii Zarządzania.

Diagram Smartart - Przykład 1

Wstawianie i edycja diagramu SmartArt

Dodanie diagramu SmartArt do dokumentu jest niezwykle proste – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na karcie Wstawianie.

Diagram SmartArt - Wstawianie

Następnie musisz wybrać odpowiednią kategorię. Dostępne są następujące kategorie: lista, proces, cykl, hierarchia, relacja, macierz, piramida, obraz. Gdy wybierzesz odpowiedni typ diagramu, naciśnij przycisk ok aby umieścić diagram SmartArt w Twoim dokumencie.

Gdy zaznaczysz wstawiony diagram, na wstążce pojawią się dwie dodatkowe pozycje: Projektowanie i Formatowanie (wstążka to zestaw pasków narzędzi w górnej części okna w programach pakietu Office – możesz o niej przeczytać w pomocy Microsoft Office). Na karcie Projektowanie możesz zmienić układ lub styl całego diagramu. Formatowanie umożliwia zmianę szczegółów wizualnych, takich jak kolor wypełniania lub kontury elementów diagramu.

Modyfikacja treści

Poza stylem (kolory, obramowania, cienie), ważna jest sama treść diagramu. Zawartość poszczególnych elementów diagramu modyfikuje się, wykorzystując okno, które pojawia się po zaznaczeniu diagramu.

Diagram SmartArt - Edycja

Jeżeli domyślna liczba elementów na diagramie nie jest dla Ciebie odpowiednia, możesz dodać kolejne elementy. W tym celu zaznacz diagram, przejdź na kartę Projektowanie i w sekcji Tworzenie grafiki wybierz Dodaj kształt.

Diagram SmartArt - Dodawanie Elementu

Aby z diagramu usunąć nadmiarowy element, wystarczy go zaznaczyć i nacisnąć przycisk Delete.

Diagram SmartArt: przykłady

Poniżej znajdziesz dwa przykłady diagramów SmartArt.

Pierwszy z nich to diagram z kategorii cykl. Diagram został podpisany z użyciem funkcji automatycznego podpisu.

Diagram Smartart - Przykład 2

Drugi diagram to diagram procesu. Do jego budowy wykorzystane zostały ikony, podobnie jak SmartArt, dostępne na karcie Wstawianie.

Diagram Smartart - Przykład 3

About the author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.