Formatowanie tekstu – najczęściej popełniane błędy

Formatowanie tekstu pozornie wydaje się łatwe, jednak w rzeczywistości takie nie jest. Jednym z powodów jest fakt, że podczas formatowania tekstu można popełnić wiele drobnych błędów, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Są to między innymi błędy związane z wyrównaniem i dzieleniem tekstu. Oglądając formatowany tekst jeszcze w programie Microsoft Word, wszystko wydaje się być w porządku. Problemy zaczynają się podczas drukowania pracy.  Wiele błędów jest widocznych dopiero po wydrukowaniu (coś jest krzywo, coś się nie mieści, coś odstaje).

Poniżej znajduje się opis kilku najczęściej spotykanych błędów formatowania tekstu.

Zbędna spacja na początku akapitu

Często spotykany błąd dotyczy dostawienia zbędnej spacji na początku zdania. Błąd jest najbardziej widoczny, gdy akapity są krótkie i widać ich kilka na raz.

Formatowanie Tekstu - błędy

Wcięcie pierwszego wiersza za pomocą spacji

Bardzo często w dłuższych pracach (szczególnie pracach dyplomowych) pierwszy wiersz akapitu powinien być wcięty. Błędem jest tworzenie tego wcięcia za pomocą spacji. Po pierwsze jest to czasochłonne. Po drugie sprawia, że wcięcia są różnej wielkości.

Formatowanie Tekstu - błędy

Aby sprawdzić, jak prawidłowo ustawić wcięcie pierwszego wiersza, możesz użyć funkcji Powiedz Mi – wpisz w okno wyszukiwania pierwszy wiersz. W opcji pomocy zobaczysz artykuł, który kto po kroku objaśni, jak wykonać prawidłowe wcięcie akapitu.

Wielokrotna spacja między wyrazami

Między dwoma słowami (lub między znakiem interpunkcyjnym a kolejnym słowem) zawsze powinna się znajdywać pojedyncza spacja.

Formatowanie Tekstu - błędy

Błędy dzielenia akapitu

Częste, ale również mniej rzucające się w oczy, są błędy dzielenia tekstu. Najczęstszymi błędami pojawiającymi się podczas dzielenia tekstu są:

  • Szewc: pierwszy wiersz akapitu zostawiony na dole strony;
  • Bękart: ostatni wiersz akapitu pojawia się na początku nowej strony;
  • Wdowa: krótki wyraz (i tylko on) w ostatnim wierszu akapitu;
  • Sierota: osamotnione krótkie słowa pozostawione na końcu wersu. Przykłady wyrazów, które samotnie stanowią sierotę, możesz znaleźć między innymi w artykule na Wikipedii:

Formatowanie tekstu – inne błędy

Oczywiście nie są to wszystkie błędy pojawiające się podczas formatowania tekstu, jednak te wymienione powyżej są bardzo częste. Prawidłowo wykonane formatowanie tekstu sprawia, że żaden z powyższych błędów nie powinien wystąpić.

About the author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.