Formatowanie tekstu z funkcją Powiedz mi

Wraz z pakietem Office 2016 w programie Microsoft Word pojawiła się nowa funkcjonalność – pole Powiedz mi. Formatowanie tekstu z jej wykorzystaniem może być znacznie łatwiejsze. Opcja ta, pozwalająca na szybkie znalezienie odpowiedniej funkcji, stanowi wygodną pomoc w pracz z programem Microsoft Word.

Funkcja Powiedz mi to okno z ikoną żarówki na pasku narzędzi programu.

Formatowanie tekstu z funkcją Powiedz Mi

Formatowanie tekstu z Powiedz mi – przykłady użycia

Aby skorzystać z funkcjonalności podczas formatowania dokumentu, wystarczy napisać, co chcemy zrobić / jakiej funkcji szukamy. Na przykład, jeżeli w pracy dyplomowej chcę umieścić spis treści, w polu Powiedz mi wpisuje spis treści. Nie muszę już szukać odpowiedniej opcji w menu programu – wszystko znajduje się w jednym miejscu.W przypadku wpisania Spis Treści, okno Powiedz mi zwraca menu z kilkoma opcjami. Są to: tworzenia spisu treści, jego aktualizacji, dodawania tekstu formatowanego dokumentu do spisu treści (Dodaj tekst), tworzenia spisu ilustracji (przydatne, gdy w pracy dyplomowej znajduje się dużo tabel, wykresów i ilustracji) oraz opcja modyfikacji stylów.

Formatowanie tekstu z funkcją Powiedz Mi

Wpisując inne sformułowania, oczywiście otrzymujemy inne wyniki. Na przykład, po wpisaniu formatowanie tekstu widzimy opcję zmiany wypełnienia tekstu, zmiany konturów, dodanie pogrubienia, kursywy oraz efektów tekstowych.

Formatowanie tekstu z funkcją Powiedz Mi

Nie tylko funkcje programu Word

Na uwagę zasługują również dwie ostatnie opcje na liście: pomoc oraz inteligentne wyszukiwanie.

  • Pomoc programu Word (w tym wypadku pomoc dla tworzenia spisu treści) – artkuły pomocy bywają bardzo szczegółowe i pomocne, warto do niech zaglądać przy formatowaniu tekstu w programie Microsoft Word;
  • Inteligente wyszukiwanie to lista haseł znalezionych w Internecie dla wpisanego hasła (np. definicja z Wikipedii).

Warto pamiętać o oknie Powiedz mi – formatowanie tekstu może być dzięki niej łatwiejsze. Podpowiedzi można szukać zarówno dla funkcji bardzo prostych, jak zmiana koloru czcionki, jak i tych zaawansowanych, takich jak tworzenie formuł czy programów w Visual Basic for Application (VBA).

Wykorzystując usługę Office 365 w firmie, okno Powiedz mi posiada również dodatkowe opcje.

  • Wyświetlanie kontaktów: w okno Powiedz Mi można wpisać imię i nazwisko współpracownika aby zobaczyć jego wizytówkę.
  • Wyświetlanie używanych plików (po wpisaniu fragmentu nazwy pliku).

Jak widać na powyższych przykładach, okno Powiedz mi daje dużo możliwości. Nie trzeba już pamiętać, gdzie na wsążce programu ukryte są rzadziej używane opcje.

About the author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.